Riichi Online Open Team Cup

Held Nov. 1, 2020, all results

Russia

Rinshan Kaihou

ONLINE

Description

There is no entry fee. Players from the top-1 team will get as a prize 2500 RUB each (~$32). Top-4 players by personal results will get a one-month tenhou.net subscription.

Tournament rules are the usual online tournaments rules (described here: https://mahjong.click/en/online/) with the following exceptions:

1. The tournament is held among teams consisting of 4 players each. Points of every member of the team are summed up to constitute total team ranking. The team that has the most total points after all the hanchans is the winner.
2. Fixed seating is used and is designed in such a way that players from the same team never play each other.
3. If only 3 out of 4 players from the team confirm their participation by the tournament start they may get a substitute player as their 4th team member. Substitute player gets -30000 points in every hanchan. If only 2 or fewer players from the team confirm their participation before the tournament start, the team is automatically disqualified.
4. There is an individual ranking as well: personal results are accounted for the online rating (https://mahjong.click/en/rating/riichi/online/).
5. Registration will be closed one day before the tournament (31 October at 07-00 UTC time).

Games start at 7:30 AM UTC (10:30 AM Moscow Time).

On the tournament date before 7:20 AM UTC all the players should join Discord channel https://discord.gg/3e2z8Z2 and confirm that they are going to participate.

The tournament consists of 7 hanchans, the team that gets the highest total score (including Uma) becomes the winner of the tournament.

Participants

# Name City Tenhou.net nickname Dan Team
1 Malafaia Nathan Malafaia N. Malafaia Nathan São José dos Campos Nihil ABM
2 Amauri Murai São Paulo 村井アマウリ ABM
3 Hirakawa Caio São Paulo Hevea ABM
4 Nemo fallensoul Santarém 堕落魂 ABM
5 Suddendorf Max Suddendorf M. Suddendorf Max Cincinnati ShiLPYo AYAYA
6 R. Josh Cincinnati 玉藻のゲイ AYAYA
7 Sato Tomosumi Cincinnati 夕立 AYAYA
8 Hein Matthew CINCINNATI M.Zafris AYAYA
9 Grigoryan Andrey Grigoryan A. Grigoryan Andrey Saint Petersburg Lover 初段 / Expert III Bakudan
10 Dronov Aleksandr Dronov A. Dronov Aleksandr Ryazan Hisakata 三段 Bakudan
11 Kuntsova Anna Kuntsova A. Kuntsova Anna Simferopol Risk&win Bakudan
12 Соколов Михаил Ставрополь OS/2 Bakudan
13 Ichihime . Пекин Ichihime CyberSoul
14 Kaavi . Пекин Kaavi CyberSoul
15 Xenia . Пекин Xenia CyberSoul
16 Wanjirou . Пекин Wanjirou CyberSoul
17 Karpov Alexandr Karpov A. Karpov Alexandr Novosibirsk th_ 四段 F
18 Vovnenko Grigoriy Vovnenko G. Vovnenko Grigoriy Kazan R2132 二段 / Expert II F
19 Lemyakina Darya Lemyakina D. Lemyakina Darya Perm wangxian 新人 / Novice III F
20 Zykova Sofya Zykova S. Zykova Sofya Irkutsk ソフィア 初段 / Expert I F
21 Titova Elena Titova E. Titova Elena Novosibirsk Helena 二段 F4
22 Nikolaev Leon Nikolaev L. Nikolaev Leon Vsevolozhsk YkaName 初段 F4
23 Nechitailo Margarita Nechitailo M. Nechitailo Margarita Moscow makkoli 三段 F4
24 Romanova Yuliya Romanova Y. Romanova Yuliya Novosibirsk Jun-90 F4
25 Cheremisin Pavel Cheremisin P. Cheremisin Pavel Moscow Hulinada Hulinada Dragons
26 Chichigin Andrey Chichigin A. Chichigin Andrey Odintsovo AnryChan 二段 Hulinada Dragons
27 Иванов Дмитрий Moscow dim.sam Hulinada Dragons
28 Курбацкая Елена Moscow lennna Hulinada Dragons
29 Velikanov Vyacheslav Velikanov V. Velikanov Vyacheslav Nizhny Novgorod CJIABOK Last moment
30 Germeys Jasper Germeys J. Germeys Jasper Stockholm 原外桃 Last moment
31 Масуи Хидэюки Moscow MASUI Last moment
32 Sviridova Valentina Sviridova V. Sviridova Valentina Moscow Allons-y 三段 Last moment
33 Lezhin Mikhail Lezhin M. Lezhin Mikhail Nizhny Novgorod 1istik RAMM_TAIM
34 Kurmaev Renat Kurmaev R. Kurmaev Renat Nizhny Novgorod Rebus 四段 RAMM_TAIM
35 Khvaluk Polina Khvaluk P. Khvaluk Polina Brest Jabakot RAMM_TAIM
36 Sokolova Maria Sokolova M. Sokolova Maria Nizhny Novgorod Xena 五段 RAMM_TAIM
37 Borzonogov Vitaly Borzonogov V. Borzonogov Vitaly Arkhangelsk ヴィタリー 三段 / Master II Reversed chun
38 Grishina Olga Grishina O. Grishina Olga Moscow Gvendola 二段 Reversed chun
39 Gurev Nikita Gurev N. Gurev Nikita Arkhangelsk Gnikita 二段 Reversed chun
40 Perfilev Roman Perfilev R. Perfilev Roman Arkhangelsk Loner029 初段 Reversed chun
41 Pakshaev Konstantin Pakshaev K. Pakshaev Konstantin Oslo Kan-Nya Samara Lada
42 Pozniak Claire Pozniak C. Pozniak Claire NYC KANYE西 Samara Lada
43 Takaki Hidetoshi Yokohama ーとしぼうー Samara Lada
44 Nut Hazel Brooklyn Flynn Samara Lada
45 Касеев Сергей Новокуйбышевск nokafuri В иппацу Хацу
46 Esipova Anna Esipova A. Esipova Anna Samara Kokoko 初段 В иппацу Хацу
47 Voil Anna Voil A. Voil Anna Moscow AnnaVoil В иппацу Хацу
48 Danchenkov Vladimir Danchenkov V. Danchenkov Vladimir Samara oni63 В иппацу Хацу
49 Kaplan Andrey Kaplan A. Kaplan Andrey Perm fuffle 二段 ВятКамские Гуси
50 Ermolaev Alexey Ermolaev A. Ermolaev Alexey Kirov Алёша 五段 / Expert I ВятКамские Гуси
51 Solyakov Pavel Solyakov P. Solyakov Pavel Perm Nuborez 二段 ВятКамские Гуси
52 Varankin Vladimir Varankin V. Varankin Vladimir Kirov Varrra 三段 ВятКамские Гуси
53 Melnikova Anna Melnikova A. Melnikova Anna Samara vokinlem 三段 / Expert III Загадка дыры
54 Melkov Dmitrii Melkov D. Melkov Dmitrii Samara meeel 1級 / Adept III Загадка дыры
55 Kolpakov Denis Kolpakov D. Kolpakov Denis Perm RainCat 三段 Загадка дыры
56 Igumensheva Elena Igumensheva E. Igumensheva Elena Moscow ありさ_777 二段 Загадка дыры
57 Polyakov Kirill Polyakov K. Polyakov Kirill Kirov KIRILL08 四段 КанЕдиницСоу
58 Yudintsev Maksim Yudintsev M. Yudintsev Maksim Kirov RODIPIT 3級 КанЕдиницСоу
59 Kosolapov Nikita Kosolapov N. Kosolapov Nikita Kirov Regfan 二段 КанЕдиницСоу
60 Myshkin Nikita Myshkin N. Myshkin Nikita Kirov Bagatur 三段 / Expert I КанЕдиницСоу
61 Nadanyan Vladimir Nadanyan V. Nadanyan Vladimir Moscow RWhiskey 四段 / Adept III Капитолий
62 Podmogilniy Stepan Podmogilniy S. Podmogilniy Stepan Odintsovo Gunar 二段 Капитолий
63 Mandjiev Arslan Mandjiev A. Mandjiev Arslan Moscow アルスラーン 三段 Капитолий
64 Bogachev Pavel Bogachev P. Bogachev Pavel Moscow wiarlawd 五段 Капитолий
65 Be Aleksandr Be A. Be Aleksandr Yuzhno-Sakhalinsk BYS 二段 Карафуто
66 Ли Ми Ен Yuzhno-Sakhalinsk Olchik Карафуто
67 Lisikhina Liudmila Lisikhina L. Lisikhina Liudmila Irkutsk Pusheen 三段 Карафуто
68 Шин Те Ун Yuzhno-Sakhalinsk TAEWoong Карафуто
69 Mishakova Lubov Mishakova L. Mishakova Lubov Simferopol Yuukolch 二段 Мамины пусечки
70 Aspidova Anastasiya Aspidova A. Aspidova Anastasiya Moscow Kukold55 9級 Мамины пусечки
71 Kim Evgeniy Kim E. Kim Evgeniy Moscow ZUTs Мамины пусечки
72 Mjasnikov Konstantin Mjasnikov K. Mjasnikov Konstantin Simferopol Butchikk Мамины пусечки
73 Budkovskiy Sergey Budkovskiy S. Budkovskiy Sergey Simferopol KiR 二段 Пин4айки
74 Pinigin Igor Pinigin I. Pinigin Igor Khanty-Mansiysk Garikll 四段 Пин4айки
75 Belozub Vladimir Belozub V. Belozub Vladimir Simferopol Tousaka 1級 Пин4айки
76 Pertseva Elena Pertseva E. Pertseva Elena Khanty-Mansiysk ENotik 初段 Пин4айки
77 Matveeva Alyona Matveeva A. Matveeva Alyona Barnaul Sayaka-s 四段 Победители по жизни
78 Falko Irina Falko I. Falko Irina Novosibirsk flashka 三段 Победители по жизни
79 Kim Valeriya Kim V. Kim Valeriya Novosibirsk Replay 五段 Победители по жизни
80 Suslova Anastasiya Suslova A. Suslova Anastasiya Novosibirsk Suslik 四段 Победители по жизни
81 Bratsev Mikhail Bratsev M. Bratsev Mikhail Saint Petersburg mottwww 初段 / Expert III Северный Поток
82 Denisov Evgeniy Denisov E. Denisov Evgeniy Saint Petersburg Gato71 四段 / Master I Северный Поток
83 Mizin Sergey Mizin S. Mizin Sergey Moscow 夢付き 六段 / Master III Северный Поток
84 Vakhonin Stepan Vakhonin S. Vakhonin Stepan Saint Petersburg FrozenM 二段 Северный Поток
85 Tsyvinski Siarhei Tsyvinski S. Tsyvinski Siarhei Grodno MyZ4iHa 四段 Сутулые пёсики Suiken'a
86 Bizhanova Raziya Bizhanova R. Bizhanova Raziya Grodno Shiro 三段 Сутулые пёсики Suiken'a
87 Amelevich Maksim Amelevich M. Amelevich Maksim Grodno MAXMAX 二段 Сутулые пёсики Suiken'a
88 Hryharuk Anastasiya Hryharuk A. Hryharuk Anastasiya Grodno verity 二段 Сутулые пёсики Suiken'a
89 Rogozin Leonid Rogozin L. Rogozin Leonid Perm LR 三段 Четкий байман
90 Ermolaev Andrei Ermolaev A. Ermolaev Andrei Sarov ~~/#\^-^ Четкий байман
91 Churov Petr Churov P. Churov Petr Rostov-on-Don adex 初段 Четкий байман
92 Lavnikevich Sergey Lavnikevich S. Lavnikevich Sergey Rostov-on-Don Greyson 三段 Четкий байман
93 Patrikeev Pavel Patrikeev P. Patrikeev Pavel Moscow Патрик 四段 / Master I Это не было ошибкой
94 Aleshin Sergey Aleshin S. Aleshin Sergey Moscow Ezaki 七段 Это не было ошибкой
95 Krivosheev Sergei Krivosheev S. Krivosheev Sergei Stavropol 司馬懿 二段 Это не было ошибкой
96 Ladygin Vladimir Ladygin V. Ladygin Vladimir Moscow ВаВа-Х Master III Это не было ошибкой
97 Shvedov Evgenii Shvedov E. Shvedov Evgenii Novorossiysk シュレーディンガ 二段 / Master I ✪南斗✯チーム✪
98 Andriushchenko Dmitry Andriushchenko D. Andriushchenko Dmitry Novorossiysk yakuman 二段 / Adept III ✪南斗✯チーム✪
99 Khrustalev Arseniy Khrustalev A. Khrustalev Arseniy Novorossiysk Pilatus 新人 / Expert III ✪南斗✯チーム✪
100 Markov Aleksandr Markov A. Markov Aleksandr Novorossiysk AlexM584 二段 / Expert I ✪南斗✯チーム✪