Riichi Online Open Team Cup

Held Nov. 1, 2020, players 100 and 7 sessions.

Detailed tournament statistics

Russia

Rinshan Kaihou

ONLINE

Team rating: https://gui.mjtop.net/eid292/stat/team

Russia (75) Belarus (5) Brazil (2) United States (2) Norway (1) Sweden (1)
# Name Scores Tenhou From
1 Ivanov Dmitriy Ivanov D. Ivanov Dmitriy 155,300 初段 Moscow
2 Masui Hide Masui H. Masui Hide 152,200 六段 Moscow
3 Pertseva Elena Pertseva E. Pertseva Elena 150,200 Khanty-Mansiysk
4 Be Aleksandr Be A. Be Aleksandr 136,000 初段 / Adept I Yuzhno-Sakhalinsk
5 Polyakov Kirill Polyakov K. Polyakov Kirill 129,800 四段 Kirov
6 Wanjirou Bot 128,200
7 Varankin Vladimir Varankin V. Varankin Vladimir 127,000 二段 Kirov
8 Ladygin Vladimir Ladygin V. Ladygin Vladimir 118,400 Master II Moscow
9 Ermolaev Alexey Ermolaev A. Ermolaev Alexey 110,000 五段 / Expert III Kirov
10 Nechitailo Margarita Nechitailo M. Nechitailo Margarita 101,300 二段 Moscow
11 Kaseev Sergey Kaseev S. Kaseev Sergey 95,300 Novokuybyshevsk
12 Kim Evgeniy Kim E. Kim Evgeniy 94,400 Moscow
13 Hein Matthew 91,800
14 Ichihime Bot 91,000
15 Khrustalev Arseniy Khrustalev A. Khrustalev Arseniy 82,700 新人 / Expert III Novorossiysk
16 Danchenkov Vladimir Danchenkov V. Danchenkov Vladimir 82,000 Samara
17 Курбацкая Елена 81,900
18 Lemyakina Darya Lemyakina D. Lemyakina Darya 79,800 新人 / Novice III Perm
19 Voil Anna Voil A. Voil Anna 76,800 Moscow
20 Malafaia Nathan Malafaia N. Malafaia Nathan 75,300 Brazil
21 Igumensheva Elena Igumensheva E. Igumensheva Elena 75,200 二段 Moscow
22 Mandjiev Arslan Mandjiev A. Mandjiev Arslan 73,200 二段 Moscow
23 Borzonogov Vitaly Borzonogov V. Borzonogov Vitaly 69,000 四段 / Master I Arkhangelsk
24 Esipova Anna Esipova A. Esipova Anna 63,000 初段 Samara
25 Velikanov Vyacheslav Velikanov V. Velikanov Vyacheslav 61,700 二段 Nizhny Novgorod
26 Falko Irina Falko I. Falko Irina 57,200 三段 Novosibirsk
27 Andriushchenko Dmitry Andriushchenko D. Andriushchenko Dmitry 49,900 二段 / Adept III Novorossiysk
28 Kosolapov Nikita Kosolapov N. Kosolapov Nikita 49,200 二段 Kirov
29 Dronov Aleksandr Dronov A. Dronov Aleksandr 49,000 四段 Ryazan
30 Shin Stanislav Shin S. Shin Stanislav 44,700 2級 Yuzhno-Sakhalinsk
31 Rogozin Leonid Rogozin L. Rogozin Leonid 44,100 三段 Perm
32 Xenia Bot 44,000
33 Bogachev Pavel Bogachev P. Bogachev Pavel 43,000 五段 Moscow
34 Belozub Vladimir Belozub V. Belozub Vladimir 36,600 1級 Simferopol
35 Sokolova Maria Sokolova M. Sokolova Maria 36,500 四段 Nizhny Novgorod
36 Yudintsev Maksim Yudintsev M. Yudintsev Maksim 34,500 3級 Kirov
37 Perfilev Roman Perfilev R. Perfilev Roman 27,900 二段 Arkhangelsk
38 Fallensoul Nemo 21,600
39 Patrikeev Pavel Patrikeev P. Patrikeev Pavel 21,100 四段 / Master I Moscow
40 Markov Aleksandr Markov A. Markov Aleksandr 17,200 Expert I Novorossiysk
41 Kaavi Bot 17,100
42 Melnikova Anna Melnikova A. Melnikova Anna 11,900 四段 / Expert III Samara
43 Vovnenko Grigoriy Vovnenko G. Vovnenko Grigoriy 10,900 Expert I Kazan
44 Nadanyan Vladimir Nadanyan V. Nadanyan Vladimir 10,400 三段 / Adept III Moscow
45 Vakhonin Stepan Vakhonin S. Vakhonin Stepan 9,700 二段 Saint Petersburg
46 Titova Elena Titova E. Titova Elena 6,700 二段 Novosibirsk
47 Nikolaev Leon Nikolaev L. Nikolaev Leon 5,600 三段 Vsevolozhsk
48 Amauri Murai Amauri M. Amauri Murai 5,400 Brazil
49 Melkov Dmitrii Melkov D. Melkov Dmitrii 5,400 1級 / Adept III Samara
50 Gurev Nikita Gurev N. Gurev Nikita 0 三段 Arkhangelsk
51 Kurmaev Renat Kurmaev R. Kurmaev Renat -2,300 三段 Nizhny Novgorod
52 Nut Hazel -4,600
53 Romanova Yuliya Romanova Y. Romanova Yuliya -6,800 Novosibirsk
54 Denisov Evgeniy Denisov E. Denisov Evgeniy -15,800 三段 / Master I Saint Petersburg
55 Solyakov Pavel Solyakov P. Solyakov Pavel -16,800 三段 Perm
56 Amelevich Maksim Amelevich M. Amelevich Maksim -17,000 Grodno
57 Kim Valeriya Kim V. Kim Valeriya -19,800 五段 Novosibirsk
58 Tsyvinski Siarhei Tsyvinski S. Tsyvinski Siarhei -21,500 四段 Grodno
59 Karpov Alexandr Karpov A. Karpov Alexandr -22,300 四段 Novosibirsk
60 Grigoryan Andrey Grigoryan A. Grigoryan Andrey -23,200 初段 / Expert II Saint Petersburg
61 Shvedov Evgenii Shvedov E. Shvedov Evgenii -29,200 二段 / Master I Novorossiysk
62 Kaplan Andrey Kaplan A. Kaplan Andrey -30,200 二段 Perm
63 Grishina Olga Grishina O. Grishina Olga -32,400 二段 Moscow
64 Ermolaev Andrei Ermolaev A. Ermolaev Andrei -33,500 五段 / Master I Sarov
65 Kolpakov Denis Kolpakov D. Kolpakov Denis -43,100 三段 Perm
66 Krivosheev Sergei Krivosheev S. Krivosheev Sergei -43,200 Stavropol
67 Bizhanova Raziya Bizhanova R. Bizhanova Raziya -45,600 三段 Grodno
68 Pakshaev Konstantin Pakshaev K. Pakshaev Konstantin -48,000 六段 Oslo
69 Hryharuk Anastasiya Hryharuk A. Hryharuk Anastasiya -53,100 Grodno
70 Chichigin Andrey Chichigin A. Chichigin Andrey -54,700 二段 Odintsovo
71 Li Olga Li O. Li Olga -57,700 二段 Yuzhno-Sakhalinsk
72 Matveeva Alyona Matveeva A. Matveeva Alyona -57,700 三段 Barnaul
73 Myshkin Nikita Myshkin N. Myshkin Nikita -58,800 二段 / Expert I Kirov
74 Podmogilniy Stepan Podmogilniy S. Podmogilniy Stepan -64,000 Odintsovo
75 Takaki Hidetoshi -64,300
76 Mizin Sergey Mizin S. Mizin Sergey -67,800 六段 / Master III Moscow
77 Bratsev Mikhail Bratsev M. Bratsev Mikhail -75,600 初段 / Expert II Saint Petersburg
78 Pinigin Igor Pinigin I. Pinigin Igor -78,000 四段 Khanty-Mansiysk
79 Cheremisin Pavel Cheremisin P. Cheremisin Pavel -79,300 Moscow
80 Suslova Anastasiya Suslova A. Suslova Anastasiya -87,900 四段 Novosibirsk
81 Lezhin Mikhail Lezhin M. Lezhin Mikhail -90,800 二段 Nizhny Novgorod
82 Pozniak Claire Pozniak C. Pozniak Claire -94,500 United States
83 Sviridova Valentina Sviridova V. Sviridova Valentina -96,500 三段 Moscow
84 Zykova Sofya Zykova S. Zykova Sofya -96,600 Expert I Irkutsk
85 Mishakova Lubov Mishakova L. Mishakova Lubov -100,600 2級 Simferopol
86 Lisikhina Liudmila Lisikhina L. Lisikhina Liudmila -101,400 三段 Irkutsk
87 Aleshin Sergey Aleshin S. Aleshin Sergey -101,800 六段 Moscow
88 Hirakawa Caio -102,100
89 R. Josh -103,500
90 Lavnikevich Sergey Lavnikevich S. Lavnikevich Sergey -104,700 四段 Rostov-on-Don
91 Germeys Jasper Germeys J. Germeys Jasper -108,600 Sweden
92 Churov Petr Churov P. Churov Petr -110,400 四段 Rostov-on-Don
93 Budkovskiy Sergey Budkovskiy S. Budkovskiy Sergey -113,800 Simferopol
94 Aspidova Anastasiya Aspidova A. Aspidova Anastasiya -114,700 Moscow
95 Suddendorf Max Suddendorf M. Suddendorf Max -130,100 United States
96 Sato Tomosumi -143,800
97 Mjasnikov Konstantin Mjasnikov K. Mjasnikov Konstantin -163,700 Simferopol
98 Khvaluk Polina Khvaluk P. Khvaluk Polina -168,300 Brest
99 Substitut player Substitution -210,000 -
100 Substitut player Substitution -210,000 -