Online rating

Rating for online tournaments.

What tournaments were included in the rating?

Rating date June 21, 2024 (latest changes June 16, 2024). All dates

# Name Tenhou Points Tournaments From
1 Denisov Evgeniy Denisov E. Denisov Evgeniy 五段 / Master I 827 5 Saint Petersburg Saint Petersburg
2 Sapozhnikov Aleksandr Sapozhnikov A. Sapozhnikov Aleksandr 二段 / Master II 730 3 Kirov Kirov
3 Shashkin Yurii Shashkin Y. Shashkin Yurii 622 4 Nizhny Novgorod Nizhny Novgorod
4 Elshankin Andrey Elshankin A. Elshankin Andrey Expert I 587 4 Ivanovo Ivanovo
5 Borzonogov Vitaly Borzonogov V. Borzonogov Vitaly 二段 / Expert III 522 4 Arkhangelsk Arkhangelsk
6 Ermolaev Andrei Ermolaev A. Ermolaev Andrei 五段 / Master II 499 2 Sarov Sarov
7 Polyakov Kirill Polyakov K. Polyakov Kirill 五段 / Novice II 488 4 Kirov Kirov
8 Matveeva Alyona Matveeva A. Matveeva Alyona Master I 477 2 Barnaul Barnaul
9 Mishakova Lubov Mishakova L. Mishakova Lubov 三段 / Master I 468 4 Moscow Moscow
10 Patrikeev Pavel Patrikeev P. Patrikeev Pavel 五段 / Expert III 468 2 Moscow Moscow
11 Sanzharov Roman Sanzharov R. Sanzharov Roman Master I 464 4 Barnaul Barnaul
12 Serdyukov Egor Serdyukov E. Serdyukov Egor Expert I 453 2 Omsk Omsk
13 Ratnikova Anna Ratnikova A. Ratnikova Anna 初段 / Master I 451 2 Samara Samara
14 Andriushchenko Dmitry Andriushchenko D. Andriushchenko Dmitry Expert II 433 3 Novorossiysk Novorossiysk
15 Titova Elena Titova E. Titova Elena 432 3 Novosibirsk Novosibirsk
16 Kurmaev Renat Kurmaev R. Kurmaev Renat 三段 / Master I 427 5 Nizhny Novgorod Nizhny Novgorod
17 Yumetsuki Annifrid Yumetsuki A. Yumetsuki Annifrid 六段 / Saint II 419 2 Moscow Moscow
18 Ryabov Aleksandr Ryabov A. Ryabov Aleksandr 四段 / Master I 416 2 Moscow Moscow
19 Danilov Aleksandr Danilov A. Danilov Aleksandr 二段 / Expert III 411 2 Moscow Moscow
20 Petrushchenko Sergey Petrushchenko S. Petrushchenko Sergey Expert III 410 3 Moscow Moscow
21 Grishin Viktor Grishin V. Grishin Viktor 六段 409 2 Vidnoye Vidnoye
22 Solyakov Pavel Solyakov P. Solyakov Pavel 初段 407 4 Perm Perm
23 Kiseleva Ekaterina Kiseleva E. Kiseleva Ekaterina 初段 / Adept II 403 5 Kirov Kirov
24 Sotnikova Anna Sotnikova A. Sotnikova Anna 二段 / Expert I 387 3 Kirov Kirov
25 Aleinova Irina Aleinova I. Aleinova Irina 二段 / Expert III 382 4 Rostov-on-Don Rostov-on-Don
26 Shvedov Evgenii Shvedov E. Shvedov Evgenii 二段 / Master II 367 5 Novorossiysk Novorossiysk
27 Kim Valeriya Kim V. Kim Valeriya 360 2 Novosibirsk Novosibirsk
28 Dobrynina Olga Dobrynina O. Dobrynina Olga Adept III 348 3 Irkutsk Irkutsk
29 Klimenko Oleg Klimenko O. Klimenko Oleg Expert II 336 2 Saint Petersburg Saint Petersburg
30 Oparin Konstantin Oparin K. Oparin Konstantin 四段 / Expert II 334 2 Moscow Moscow
31 Yakutovich Alexey Yakutovich A. Yakutovich Alexey 333 2 Moscow Moscow
32 Martynov Ivan Martynov I. Martynov Ivan 325 3 Moscow Moscow
33 Vovnenko Grigoriy Vovnenko G. Vovnenko Grigoriy Expert II 324 2 Kazan Kazan
34 Zadiran Anatolii Zadiran A. Zadiran Anatolii 六段 319 2 Moscow Moscow
35 Petsilyak Igor Petsilyak I. Petsilyak Igor 318 2 Moscow Moscow
36 Aleshin Sergey Aleshin S. Aleshin Sergey 七段 316 3 Moscow Moscow
37 Churov Petr Churov P. Churov Petr 314 3 Rostov-on-Don Rostov-on-Don
38 Chesalov Danil Chesalov D. Chesalov Danil Expert II 313 3 Nizhny Novgorod Nizhny Novgorod
39 Gudin Andrey Gudin A. Gudin Andrey 五段 / Master II 305 2 Moscow Moscow
40 Egorov Ilya Egorov I. Egorov Ilya 三段 / Expert III 276 3 Moscow Moscow
41 Petrova Anna Petrova A. Petrova Anna 276 2 Nizhny Novgorod Nizhny Novgorod
42 Zoldak Artem Zoldak A. Zoldak Artem Master I 273 2 Irkutsk Irkutsk
43 Zaviyalov Anton Zaviyalov A. Zaviyalov Anton Adept II 273 3 Kirov Kirov
44 Kim Stanislav Kim S. Kim Stanislav 二段 / Expert II 269 2 Rostov-on-Don Rostov-on-Don
45 Dergunov Aleksey Dergunov A. Dergunov Aleksey Master II 259 2 Moscow Moscow
46 Selifonova Aleksandra Selifonova A. Selifonova Aleksandra Expert I 259 2 Korolyov Korolyov
47 Goryacheva Elena Goryacheva E. Goryacheva Elena 三段 250 2 Saint Petersburg Saint Petersburg
48 Grishin Aleksei Grishin A. Grishin Aleksei 三段 250 2 Penza Penza
49 Ilina Daria Ilina D. Ilina Daria 五段 / Master III 247 2 Moscow Moscow
50 Myshkin Nikita Myshkin N. Myshkin Nikita 二段 / Expert I 210 2 Kirov Kirov
51 Varankin Vladimir Varankin V. Varankin Vladimir 三段 203 2 Kirov Kirov
52 Lisikhina Liudmila Lisikhina L. Lisikhina Liudmila 180 3 Irkutsk Irkutsk
53 Solyakova Svetlana Solyakova S. Solyakova Svetlana 二段 174 2 Perm Perm
54 Elchenko Yuliya Elchenko Y. Elchenko Yuliya 146 2 Moscow Moscow
55 Podlipaev Sergey Podlipaev S. Podlipaev Sergey 三段 / Novice I 139 3 Moscow Moscow
56 Teplukhin Denis Teplukhin D. Teplukhin Denis 118 2 Novorossiysk Novorossiysk
57 Be Aleksandr Be A. Be Aleksandr 二段 / Adept I 108 3 Yuzhno-Sakhalinsk Yuzhno-Sakhalinsk
58 Elonov Artem Elonov A. Elonov Artem 三段 / Master I 94 2 Kaliningrad Kaliningrad
59 Lebedev Evgenii Lebedev E. Lebedev Evgenii Expert I 93 2 Saint Petersburg Saint Petersburg
60 Kuznetsova Kseniya Kuznetsova K. Kuznetsova Kseniya 85 2 Perm Perm
61 Meshin Vitaliy Meshin V. Meshin Vitaliy Saint I 85 2 Novosibirsk Novosibirsk
62 Sokolskaya Mariya Sokolskaya M. Sokolskaya Mariya 79 2 Irkutsk Irkutsk
63 Savenkova Galina Savenkova G. Savenkova Galina 初段 / Adept I 79 2 Moscow Moscow
64 Karamyshev Artem Karamyshev A. Karamyshev Artem 65 2 Angarsk Angarsk
65 Kazantseva Polina Kazantseva P. Kazantseva Polina 53 2 Novosibirsk Novosibirsk
66 Karabanova Olesya Karabanova O. Karabanova Olesya 初段 / Expert II 36 2 Moscow Moscow
67 Knyazeva Anna Knyazeva A. Knyazeva Anna 2級 / Expert II 23 2 Moscow Moscow