Riichi Online Open Team Cup 2020

Held Feb. 16, 2020, all results

Russia

Rinshan Kaihou

ONLINE

Description

The confirmation stage has started. Please, send your name (that you used in tournament registration) and your tenhou.net nickname to the https://discord.gg/3e2z8Z2 chat to confirm your participation in the tournament.

The confirmation stage will end at 7:20 a.m. UTC. If only 3 out of 4 players from a team are confirmed by the time when the tournament starts, they may get a substitute player (a bot) as their 4th team member. Substitute player gets -30000 points in every hanchan. If you want a bot to your team, please notify the tournament admin before 7:20 a.m. UTC.

If only one or two players from the team confirm their participation before the tournament starts, the team is automatically disqualified.

Games will start automatically at 7:30 a.m. UTC. You need to be in the tournament lobby https://tenhou.net/0/?C95593614 at this time. There is no need to press any buttons, just be logged in to the tenhou.net and keep the lobby page open.

All tables start to play at the same time, and the next game will start after all tables finish the previous game. There is 5 minutes break after each hanchan and 30 minutes break after the 3rd game.

I will announce here when all the tables finish playing, so you will not miss the next game start time.

The tournament itself will take 7-8 hours to finish.

=============================================

Tournament rules are the usual online tournaments rules (described here: https://mahjong.click/en/online/) with the following exceptions:

1. Tournament is held amoung teams consiting of 4 players each. Points of every member of the team are summed up to consitute total team ranking. Team that has the most total points after all the hanchans is the winner.
2. Fixed seating is used and is designed in such a way that players from the same team never play each other.
3. If only 3 out of 4 players from the team confirm their participation by the tournament start they may get a substitute player as their 4th team member. Substitute player gets -30000 points in every hanchan. If only 2 or less players from the team confirm their participation before the tournament start, the team is automatically disqualified.
4. There in an individual ranking as well: personal results are accounted in online rating (https://mahjong.click/en/rating/riichi/online/).
5. Registration will be closed one day before tournament (15 February at 07-00 UTC time).

Games start at 7:30 AM UTC (10:30 AM Moscow Time).

On the tournament date before 7:20 AM UTC all the players should join Discord channel https://discord.gg/3e2z8Z2 and confirm that they are going to participate (just send to the chat your name and tenhou nickname).

The tournament consists of 7 hanchans, the team that gets the highest total score (including Uma) becomes the winner of the tournament.

Participants

# Name City Tenhou.net nickname Dan Team
1 Bogdanov Vladimir Bogdanov V. Bogdanov Vladimir Moscow =Anti= 六段 / Saint II 0x11
2 Bogachev Pavel Bogachev P. Bogachev Pavel Moscow wiarlawd 五段 0x11
3 Ilina Daria Ilina D. Ilina Daria Moscow Lexx 五段 / Master III 0x11
4 Monakov Ilya Monakov I. Monakov Ilya Moscow Xelia 五段 / Master II 0x11
5 Kurtov Sergey Kurtov S. Kurtov Sergey Mytishchi neon 6級 / Adept I 1-han gang
6 Efimov Ilya Efimov I. Efimov Ilya Irkutsk Tactical 3級 / Adept III 1-han gang
7 Лысенко Ксения Ufa 災難の宿敵 1-han gang
8 Хныкин Максим Хальмстад Ebyrdeu 1-han gang
9 Loiko Alexey Loiko A. Loiko Alexey Minsk Nostromo 二段 4koma rades
10 Rutkovskiy Anton Rutkovskiy A. Rutkovskiy Anton Minsk Ver_Verg 初段 4koma rades
11 Malchanau Aliaksei Malchanau A. Malchanau Aliaksei Minsk Nakamura 8級 4koma rades
12 Фещук Артём Brest BlaSt 4koma rades
13 Алимова Наталья Zaporizhia Tialary 500-300-300
14 Варченко Дмитрий Днепр Ricu 500-300-300
15 Онуфриенко Алексей Днепр BgGStyle 500-300-300
16 Логвинов Алексей Zaporizhia UARocket 500-300-300
17 Chee Aaron Melbourne Cheez ARMAgeddon
18 He Jaymond Melbourne チークスちゃん ARMAgeddon
19 Li Dawei Melbourne miku39 ARMAgeddon
20 Ji Philip Melbourne ピッピッ ARMAgeddon
21 Manojlovic Pero Sydney ronald Chicken pARMA
22 Dinh Kevin Adelaide SBT101 Chicken pARMA
23 Luong Eric Adelaide Treyton Chicken pARMA
24 Wachtel Murray Adelaide Poseidon Chicken pARMA
25 Bukharinov Dmitriy Bukharinov D. Bukharinov Dmitriy Perm Vidis 8級 F4
26 Titova Elena Titova E. Titova Elena Novosibirsk Helena 初段 F4
27 Nechitailo Margarita Nechitailo M. Nechitailo Margarita Moscow makkoli 初段 F4
28 Nikolaev Leon Nikolaev L. Nikolaev Leon Vsevolozhsk YkaName 初段 F4
29 Leontiev Alexey Leontiev A. Leontiev Alexey Moscow Legenda 九段 Ippatsu Jisatsu
30 Plyasunov Vladislav Plyasunov V. Plyasunov Vladislav Moscow =) 五段 Ippatsu Jisatsu
31 Antonov Evgeny Antonov E. Antonov Evgeny Moscow スク水は正義 四段 Ippatsu Jisatsu
32 Zhu Zekun Zhu Z. Zhu Zekun Moscow Wベタオリ 7級 Ippatsu Jisatsu
33 Lisikhina Liudmila Lisikhina L. Lisikhina Liudmila Irkutsk Pusheen 四段 Mixed and Shifted
34 Zoldak Artem Zoldak A. Zoldak Artem Irkutsk Kadloz 4級 / Master I Mixed and Shifted
35 Sluchik Dmitriy Sluchik D. Sluchik Dmitriy Irkutsk Madchen 6級 Mixed and Shifted
36 Bokan Vsevolod Bokan V. Bokan Vsevolod Irkutsk wakz 四段 Mixed and Shifted
37 Bizhanova Raziya Bizhanova R. Bizhanova Raziya Grodno Shiro 二段 Nekotachi
38 Amelevich Maksim Amelevich M. Amelevich Maksim Grodno MAXMAX 二段 Nekotachi
39 Tananushka Uladzimir Hrodno Uladz Nekotachi
40 Михальченя Таня Grodno Kumiho Nekotachi
41 Borzonogov Vitaly Borzonogov V. Borzonogov Vitaly Arkhangelsk ヴィタリー 二段 / Master II Reversed chun
42 Gurev Nikita Gurev N. Gurev Nikita Arkhangelsk Gnikita 二段 Reversed chun
43 Perfilev Roman Perfilev R. Perfilev Roman Arkhangelsk Loner029 初段 Reversed chun
44 Дружинин Денис Arkhangelsk denTree Reversed chun
45 Tsyvinski Siarhei Tsyvinski S. Tsyvinski Siarhei Grodno MyZ4iHa 五段 Society
46 Hryharuk Anastasiya Hryharuk A. Hryharuk Anastasiya Grodno verity 二段 Society
47 Bubnovich Oleg Bubnovich O. Bubnovich Oleg Grodno Kubric 5級 Society
48 Haruchka Kanstantsin Haruchka K. Haruchka Kanstantsin Grodno SpectraL 新人 Society
49 Tolochnyi Nikolai Tolochnyi N. Tolochnyi Nikolai Saint Petersburg Sheraly 三段 Голос со стороны
50 Петров Дмитрий Omsk Matte Голос со стороны
51 Loginova Yulia Loginova Y. Loginova Yulia Saint Petersburg yulkolog 二段 Голос со стороны
52 Titova Anna Titova A. Titova Anna Stockholm Freyya 新人 Голос со стороны
53 Dobrynin Denis Dobrynin D. Dobrynin Denis Irkutsk Dobryden 初段 Дерзский Байнин
54 Krivosheev Sergei Krivosheev S. Krivosheev Sergei Stavropol Azhag 二段 Дерзский Байнин
55 Ponosov Nikita Ponosov N. Ponosov Nikita Perm TwoNord2 新人 / Adept II Дерзский Байнин
56 Dobrynin Maxim Dobrynin M. Dobrynin Maxim Irkutsk Fdshut2 四段 Дерзский Байнин
57 Kim Evgeniy Kim E. Kim Evgeniy Moscow ZUTs Звёздочка
58 Mishakova Lubov Mishakova L. Mishakova Lubov Simferopol YuukoIch 二段 Звёздочка
59 Mishakov Dmitriy Mishakov D. Mishakov Dmitriy Moscow NTshavic 二段 Звёздочка
60 Chadova Elena Chadova E. Chadova Elena Moscow henosy8 9級 Звёздочка
61 Solyakov Pavel Solyakov P. Solyakov Pavel Perm Nuborez 初段 Избранные наркоманы
62 Rogozin Leonid Rogozin L. Rogozin Leonid Perm LR 四段 Избранные наркоманы
63 PENKIN KIRILL Innopolis キサムリス Избранные наркоманы
64 Kaplan Andrey Kaplan A. Kaplan Andrey Perm Kaplan_A 二段 Избранные наркоманы
65 Ermolaev Andrei Ermolaev A. Ermolaev Andrei Sarov [?!] 四段 Из кю-лобби (R1300)
66 Lebedeva Elena Lebedeva E. Lebedeva Elena Sarov kitzunek 二段 Из кю-лобби (R1300)
67 Karpov Pavel Karpov P. Karpov Pavel Sarov Socratus 四段 Из кю-лобби (R1300)
68 Eremkina Maria Eremkina M. Eremkina Maria Sarov ~なぜそう~ 三段 Из кю-лобби (R1300)
69 Polyakov Kirill Polyakov K. Polyakov Kirill Kirov KIRILL08 四段 КанЕдиницСоу
70 Varankin Vladimir Varankin V. Varankin Vladimir Kirov Varrra 三段 КанЕдиницСоу
71 Kokorin Denis Kokorin D. Kokorin Denis Kirov Denko 初段 КанЕдиницСоу
72 Yudintsev Maksim Yudintsev M. Yudintsev Maksim Kirov Rodipit 4級 КанЕдиницСоу
73 Ermolaev Alexey Ermolaev A. Ermolaev Alexey Kirov Алёша 三段 Кировские гуси
74 Ivshin Sergei Ivshin S. Ivshin Sergei Kirov Ipo 五段 Кировские гуси
75 Petrov Aleksandr Petrov A. Petrov Aleksandr Kirov noYaku 五段 Кировские гуси
76 Feofilaktov Konstantin Feofilaktov K. Feofilaktov Konstantin Kirov BBB 四段 Кировские гуси
77 Tchoi Ijong Soka Japan Propane Кчёрту
78 Aiolos Innocentius Vladivostok Inno Кчёрту
79 Licane Mike Lisbon Licane Кчёрту
80 Mäkelä Henri Mäkelä H. Mäkelä Henri Jyväskylä ジンクシー Кчёрту
81 Denisov Evgeniy Denisov E. Denisov Evgeniy Saint Petersburg el71Gato 四段 / Expert III Лига OUTистов
82 Bratsev Mikhail Bratsev M. Bratsev Mikhail Saint Petersburg mottwww 初段 / Master I Лига OUTистов
83 Vakhonin Stepan Vakhonin S. Vakhonin Stepan Saint Petersburg FrozenM 二段 Лига OUTистов
84 Осипов Георгий Tver Foxy Лига OUTистов
85 Petrova Anna Petrova A. Petrova Anna Nizhny Novgorod Lolt 初段 МАРС
86 Kurmaev Renat Kurmaev R. Kurmaev Renat Nizhny Novgorod Rebus 三段 МАРС
87 Фомин Степан Nizhny Novgorod LefBen МАРС
88 Sokolova Maria Sokolova M. Sokolova Maria Nizhny Novgorod Xena 三段 МАРС
89 Kolpakov Denis Kolpakov D. Kolpakov Denis Perm RainCat 三段 Ожидание в Дырку
90 Pakshaev Konstantin Pakshaev K. Pakshaev Konstantin Oslo Derinov 三段 Ожидание в Дырку
91 Melnikova Anna Melnikova A. Melnikova Anna Samara vokinlem 5級 / Expert III Ожидание в Дырку
92 Melkov Dmitrii Melkov D. Melkov Dmitrii Samara meeel 1級 / Adept III Ожидание в Дырку
93 Petrushchenko Sergey Petrushchenko S. Petrushchenko Sergey Moscow ドランク玄人 四段 Отчаянные канорезы
94 Mandjiev Arslan Mandjiev A. Mandjiev Arslan Moscow アルスラーン 三段 Отчаянные канорезы
95 Rozhkova Anastasiya Rozhkova A. Rozhkova Anastasiya Moscow Chucha 二段 Отчаянные канорезы
96 Sviridova Valentina Sviridova V. Sviridova Valentina Moscow Celestia 三段 Отчаянные канорезы
97 Kulhayeva Varvara Kulhayeva V. Kulhayeva Varvara Minsk Varechka 二段 Пикули
98 Butrys Siarhei Butrys S. Butrys Siarhei Minsk ButrisS 三段 Пикули
99 Onishchenko Yulia Onishchenko Y. Onishchenko Yulia Minsk Onix 初段 Пикули
100 Кондратенко Екатерина Донецк Совесть Пикули
101 Budkovskiy Sergey Budkovskiy S. Budkovskiy Sergey Simferopol KiR 二段 Пинфу с корицей
102 Белозуб Владимир Simferopol Tousaka Пинфу с корицей
103 Mjasnikov Konstantin Mjasnikov K. Mjasnikov Konstantin Simferopol Butchik1 9級 Пинфу с корицей
104 Sorokina Darina Sorokina D. Sorokina Darina Simferopol Картошка 新人 Пинфу с корицей
105 Соколов Михаил Novosibirsk eComS ПМС
106 Fedorkevich Anton Fedorkevich A. Fedorkevich Anton Novosibirsk Gorenje 新人 ПМС
107 Kuzkokov Sergey Kuzkokov S. Kuzkokov Sergey Novosibirsk nekokuza 1級 ПМС
108 Strelkov Pavel Strelkov P. Strelkov Pavel Novosibirsk Manabi0 三段 ПМС
109 Myshkin Nikita Myshkin N. Myshkin Nikita Kirov Bagatur 三段 / Expert I Понабрали по объявлению
110 Velikoredchanina Elena Velikoredchanina E. Velikoredchanina Elena Kirov ponchik 二段 Понабрали по объявлению
111 Semakov Stanislav Semakov S. Semakov Stanislav Kirov Jamola 二段 Понабрали по объявлению
112 Kosolapov Nikita Kosolapov N. Kosolapov Nikita Kirov Regfan 二段 Понабрали по объявлению
113 Khrustalev Arseniy Khrustalev A. Khrustalev Arseniy Novorossiysk Pilatus 新人 / Expert III Пудовые цумогири
114 Andriushchenko Dmitry Andriushchenko D. Andriushchenko Dmitry Novorossiysk yakuman 二段 / Expert II Пудовые цумогири
115 Markov Aleksandr Markov A. Markov Aleksandr Novorossiysk AlexM584 初段 / Adept II Пудовые цумогири
116 Shvedov Evgenii Shvedov E. Shvedov Evgenii Novorossiysk シュレーディンガ 二段 / Master I Пудовые цумогири
117 Suslova Anastasiya Suslova A. Suslova Anastasiya Novosibirsk Suslik 四段 Сибирская язва
118 Matveeva Alyona Matveeva A. Matveeva Alyona Barnaul Sayaka-s 四段 Сибирская язва
119 Falko Irina Falko I. Falko Irina Novosibirsk flashka 三段 Сибирская язва
120 Sanzharov Roman Sanzharov R. Sanzharov Roman Barnaul -ラバック- 二段 / Expert III Сибирская язва
121 Vyshivannaya Oxana Vyshivannaya O. Vyshivannaya Oxana Moscow ガラスと砂糖 二段 Тайл силы
122 Elshankin Andrey Elshankin A. Elshankin Andrey Ivanovo アンドレイ Expert I Тайл силы
123 Kuropteva Ludmila Kuropteva L. Kuropteva Ludmila Arkhangelsk Lyudmzzz 三段 Тайл силы
124 Bykova Yulia Bykova Y. Bykova Yulia Arkhangelsk Zastavil 四段 Тайл силы
125 Zykova Sofya Zykova S. Zykova Sofya Irkutsk ソフィア 初段 / Expert I Трое
126 Vovnenko Grigoriy Vovnenko G. Vovnenko Grigoriy Kazan Kegami97 初段 / Expert I Трое
127 Karpov Alexandr Karpov A. Karpov Alexandr Novosibirsk th_ 四段 Трое
128 Lemyakina Darya Lemyakina D. Lemyakina Darya Perm wangxian 新人 / Novice III Трое
129 Churov Petr Churov P. Churov Petr Rostov-on-Don adex 二段 Четкий Байман
130 Алейнова Ирина Ростов-на-Дону Irinka94 Четкий Байман
131 Алейнов Вячеслав Ростов-на-Дону DarkMark Четкий Байман
132 Lavnikevich Sergey Lavnikevich S. Lavnikevich Sergey Rostov-on-Don Greyson 三段 Четкий Байман
133 Berdnikov Aleksandr Berdnikov A. Berdnikov Aleksandr Khanty-Mansiysk AlexSB 三段 / Expert I ЧиПонКан
134 Muksinova Liliya Muksinova L. Muksinova Liliya Khanty-Mansiysk Kotyana 1級 ЧиПонКан
135 Pinigin Igor Pinigin I. Pinigin Igor Khanty-Mansiysk Garikll 二段 ЧиПонКан
136 Tyurnin Alexey Tyurnin A. Tyurnin Alexey Perm laqiguy 二段 ЧиПонКан
137 Patrikeev Pavel Patrikeev P. Patrikeev Pavel Moscow Patrik 四段 / Master I Это не было ошибкой
138 Aleshin Sergey Aleshin S. Aleshin Sergey Moscow Ezaki 七段 Это не было ошибкой
139 Alekseeva Olga Alekseeva O. Alekseeva Olga Moscow NoNamed 五段 / Expert III Это не было ошибкой
140 Grishin Viktor Grishin V. Grishin Viktor Vidnoye Bismarck 六段 / Celestial 😎 Это не было ошибкой
141 Igumensheva Elena Igumensheva E. Igumensheva Elena Moscow ありさ_777 初段 Якухайные ведьмы
142 Grishina Olga Grishina O. Grishina Olga Moscow Gvendola 二段 Якухайные ведьмы
143 Shustrova Kseniya Shustrova K. Shustrova Kseniya Moscow だまてんですか。 三段 Якухайные ведьмы
144 Kuntsova Anna Kuntsova A. Kuntsova Anna Simferopol Witchy 新人 Якухайные ведьмы