VII Russian Riichi Championship "Aki Shanten"

Held Nov. 18, 2018, all results

Perm, Russia, EMA: 210

Chi Shanten

EMA

Participants

# Name City Dan
1 Shalimova Elena Shalimova E. Shalimova Elena Perm
2 Rogozin Leonid Rogozin L. Rogozin Leonid Perm 三段
3 Kozlovskaya Yana Kozlovskaya Y. Kozlovskaya Yana Perm
4 Veselov Maxim Veselov M. Veselov Maxim Ivanovo Adept II
5 Kozlov Viktor Kozlov V. Kozlov Viktor Moscow 六段 / Master II
6 Ponosov Nikita Ponosov N. Ponosov Nikita Perm 9級 / Adept III
7 Volodin Dmitriy Volodin D. Volodin Dmitriy Moscow
8 Monakov Ilya Monakov I. Monakov Ilya Moscow 四段 / Master II
9 Bogdanov Vladimir Bogdanov V. Bogdanov Vladimir Moscow 六段 / Saint I
10 Mjasnikov Konstantin Mjasnikov K. Mjasnikov Konstantin Simferopol
11 Nikolaev Leon Nikolaev L. Nikolaev Leon Vsevolozhsk 初段
12 Vyshivannaya Oxana Vyshivannaya O. Vyshivannaya Oxana Moscow 二段
13 Bukharinov Dmitriy Bukharinov D. Bukharinov Dmitriy Perm 8級
14 Gladyshev Sergey Gladyshev S. Gladyshev Sergey Perm
15 Ilina Daria Ilina D. Ilina Daria Moscow 五段 / Saint I
16 Sirotkin Dmitry Sirotkin D. Sirotkin Dmitry Moscow 五段
17 Bogachev Pavel Bogachev P. Bogachev Pavel Moscow 五段
18 Petrushchenko Sergey Petrushchenko S. Petrushchenko Sergey Moscow 四段
19 Elshankin Andrey Elshankin A. Elshankin Andrey Ivanovo Expert I
20 Aksyonova Veronika Aksyonova V. Aksyonova Veronika Perm
21 Solyakov Pavel Solyakov P. Solyakov Pavel Perm 二段
22 Li Dmitriy Li D. Li Dmitriy Saint Petersburg
23 Zhuchkov Nikita Zhuchkov N. Zhuchkov Nikita Ufa
24 Bondarev Alexandr Bondarev A. Bondarev Alexandr Perm 二段
25 Skibin Anatoliy Skibin A. Skibin Anatoliy Ufa
26 Galyshev Anton Galyshev A. Galyshev Anton Perm
27 Kim Valeriya Kim V. Kim Valeriya Novosibirsk 五段
28 Alekseeva Olga Alekseeva O. Alekseeva Olga Moscow 五段 / Expert III
29 Mishakova Lubov Mishakova L. Mishakova Lubov Simferopol 二段
30 Mishakov Dmitriy Mishakov D. Mishakov Dmitriy Moscow 二段
31 Kolpakov Denis Kolpakov D. Kolpakov Denis Perm 三段
32 Kotlov Nikita Kotlov N. Kotlov Nikita Moscow 二段
33 Sanzharov Roman Sanzharov R. Sanzharov Roman Barnaul 二段 / Master I
34 Goncharenko Alexandr Goncharenko A. Goncharenko Alexandr Tomsk 四段
35 Kim Sofiya Kim S. Kim Sofiya Tomsk 二段
36 Titova Elena Titova E. Titova Elena Novosibirsk 二段
37 Matveeva Alyona Matveeva A. Matveeva Alyona Barnaul 四段
38 Kiselev Maxim Kiselev M. Kiselev Maxim Novosibirsk
39 Kapger Galina Kapger G. Kapger Galina Perm 二段
40 Kim Oleg Kim O. Kim Oleg Perm Expert III
41 Zabelin Aleksandr Zabelin A. Zabelin Aleksandr Kazan
42 Dmitriev Dmitriy Dmitriev D. Dmitriev Dmitriy Ufa
43 Rozhkova Anastasiya Rozhkova A. Rozhkova Anastasiya Moscow 初段
44 Telegina Maria Telegina M. Telegina Maria Yekaterinburg 二段
45 Telegin Yuriy Telegin Y. Telegin Yuriy Yekaterinburg
46 Zarezin Ivan Zarezin I. Zarezin Ivan Yekaterinburg
47 Butyrskikh Anna Butyrskikh A. Butyrskikh Anna Yekaterinburg
48 Nadanyan Vladimir Nadanyan V. Nadanyan Vladimir Moscow 四段 / Adept III
49 Karpov Alexandr Karpov A. Karpov Alexandr Novosibirsk 四段
50 Bikbulatova Yuliya Bikbulatova Y. Bikbulatova Yuliya Chelyabinsk
51 Sednev Alexandr Sednev A. Sednev Alexandr Yekaterinburg
52 Sedneva Nataliya Sedneva N. Sedneva Nataliya Yekaterinburg
53 Novikov Dmitriy Novikov D. Novikov Dmitriy Saint Petersburg 四段
54 Stolbova Anastasiya Stolbova A. Stolbova Anastasiya Tyumen 新人
55 Соколов Михаил Novosibirsk
56 Timofeev Valentin Timofeev V. Timofeev Valentin Novosibirsk
57 Dementyeva Svetlana Dementyeva S. Dementyeva Svetlana Perm 新人
58 Aleshin Sergey Aleshin S. Aleshin Sergey Moscow 七段
59 Shatrova Valeriya Shatrova V. Shatrova Valeriya Perm
60 Vagapova Aigul Vagapova A. Vagapova Aigul Ufa
61 Skarlat Evgeniy Skarlat E. Skarlat Evgeniy Yekaterinburg
62 Gribanova Kseniya Gribanova K. Gribanova Kseniya Perm
63 Sorokin Pavel Sorokin P. Sorokin Pavel Saint Petersburg Expert III
64 Uskova Natalya Uskova N. Uskova Natalya Perm 五段
65 Polyakov Kirill Polyakov K. Polyakov Kirill Kirov 四段
66 Klimenko Oleg Klimenko O. Klimenko Oleg Saint Petersburg 二段
67 Ermolaev Alexey Ermolaev A. Ermolaev Alexey Kirov 五段 / Expert I
68 Yakutovich Alexey Yakutovich A. Yakutovich Alexey Saint Petersburg
69 Altynchurin Alexandr Altynchurin A. Altynchurin Alexandr Ivanovo
70 Vasiliev Sergey Vasiliev S. Vasiliev Sergey Moscow
71 Chernykh Anastasiya Chernykh A. Chernykh Anastasiya Moscow
72 Fedorkevich Anton Fedorkevich A. Fedorkevich Anton Osinniki
73 Khalturin Yuriy Khalturin Y. Khalturin Yuriy Kirov
74 Шарафутдинова Гульнара Samara
75 Danchenkov Vladimir Danchenkov V. Danchenkov Vladimir Samara
76 Есипова Анна Samara
77 Melnikova Anna Melnikova A. Melnikova Anna Samara 三段 / Expert III
78 Plyasunov Vladislav Plyasunov V. Plyasunov Vladislav Moscow 五段
79 Afonin Mikhail Afonin M. Afonin Mikhail Korolyov
80 Zhumabaeva Natalya Zhumabaeva N. Zhumabaeva Natalya Perm
81 Zayakin Vladimir Zayakin V. Zayakin Vladimir Perm
82 Ilyin Artyom Ilyin A. Ilyin Artyom Ufa
83 Kokorin Denis Kokorin D. Kokorin Denis Kirov 初段
84 Kalinin Sergey Kalinin S. Kalinin Sergey Saint Petersburg 四段
85 Khromov Kirill Khromov K. Khromov Kirill Saint Petersburg 六段
86 Loginova Yulia Loginova Y. Loginova Yulia Saint Petersburg 二段
87 Марусима Акира Саппоро (Хоккайдо)
88 Leontiev Alexey Leontiev A. Leontiev Alexey Moscow 九段
89 Penkin Kirill Penkin K. Penkin Kirill Perm 二段 / Master I
90 Mingazov Ruslan Mingazov R. Mingazov Ruslan Perm
91 Lemyakina Darya Lemyakina D. Lemyakina Darya Perm 新人 / Novice III
92 Kinzibaev Ernest Kinzibaev E. Kinzibaev Ernest Ufa