Winter Online Tournament

Held Dec. 12, 2021, all results

Russia

Rinshan Kaihou

ONLINE

Description

Games start at 7:30 AM UTC (10:30 AM Moscow Time).

On the tournament date from 6:00 AM UTC to 7:20 AM UTC all the players should join Discord channel https://discord.gg/3e2z8Z2 and confirm that they are going to participate. Only confirmed players will be able to play in the tournament.

The tournament consists of 7 hanchans, the player who gets the highest total score (including Uma) becomes the winner of the tournament.

There is no participation fee, the tournament is free for everyone.

Tournament rules you can find there: https://mahjong.click/en/online/

All participants are eligible to get a 7-day tenhou.net premium promo code (thanks to tenhou.net for sponsorship).

Registration

It will be visible only to the administrator

Participants

# Name City Tenhou.net nickname Dan
1 Borzonogov Vitaly Borzonogov V. Borzonogov Vitaly Arkhangelsk ヴィタリー 三段 / Expert III
2 Churov Petr Churov P. Churov Petr Rostov-on-Don PEC 四段
3 Копылов Дмитрий Saint Petersburg Kornelia
4 Elshankin Andrey Elshankin A. Elshankin Andrey Ivanovo Шан Adept III
5 Falko Irina Falko I. Falko Irina Novosibirsk flashka 三段
6 Matveeva Alyona Matveeva A. Matveeva Alyona Barnaul Sayaka-s
7 Suslova Anastasiya Suslova A. Suslova Anastasiya Novosibirsk Suslik 四段
8 Kim Valeriya Kim V. Kim Valeriya Novosibirsk Replay 五段
9 Goncharenko Alexandr Goncharenko A. Goncharenko Alexandr Tomsk Razout 五段
10 Petrushchenko Sergey Petrushchenko S. Petrushchenko Sergey Moscow ドランク玄人 三段 / Expert III
11 Grishina Olga Grishina O. Grishina Olga Moscow Gvendola 二段
12 Kazantseva Polina Kazantseva P. Kazantseva Polina Novosibirsk SilenSan
13 Gurev Nikita Gurev N. Gurev Nikita Arkhangelsk Gnikita 三段
14 Ignateva Polina Ignateva P. Ignateva Polina Moscow WereFox 初段
15 Kuropteva Ludmila Kuropteva L. Kuropteva Ludmila Arkhangelsk Lyudmzzz 三段
16 Zaviyalov Anton Zaviyalov A. Zaviyalov Anton Kirov lorencio 二段 / Adept III
17 Podlipaev Sergey Podlipaev S. Podlipaev Sergey Moscow AAАААА 三段
18 Yushina Anna Yushina A. Yushina Anna Arkhangelsk Anabelle 三段
19 Grigoryan Andrey Grigoryan A. Grigoryan Andrey Saint Petersburg Lover 初段 / Expert II
20 Meshin Vitaliy Meshin V. Meshin Vitaliy Novosibirsk Benawi Saint I
21 Shvedov Evgenii Shvedov E. Shvedov Evgenii Novorossiysk シュレーディンガ 二段 / Master II
22 Be Aleksandr Be A. Be Aleksandr Yuzhno-Sakhalinsk BYS 初段 / Adept I
23 Nosilevskii Vladimir Nosilevskii V. Nosilevskii Vladimir Yaroslavl MeSSoR
24 Semakov Stanislav Semakov S. Semakov Stanislav Kirov Jamola 三段
25 Lavruk Elena Lavruk E. Lavruk Elena Rostov-on-Don LeroLero 二段 / Expert II
26 Kolpakov Denis Kolpakov D. Kolpakov Denis Perm RainCat 三段
27 Lisikhina Liudmila Lisikhina L. Lisikhina Liudmila Irkutsk Pusheen 三段
28 Karpov Alexandr Karpov A. Karpov Alexandr Novosibirsk th_ 四段
29 Sotnikova Anna Sotnikova A. Sotnikova Anna Kirov Lorena 二段 / Adept III
30 Скалазубов Кирилл Moscow ポクシン
31 Bizhanova Raziya Bizhanova R. Bizhanova Raziya Grodno Shiro 三段
32 Bakhtin Aleksey Bakhtin A. Bakhtin Aleksey Khanty-Mansiysk Hanomir
33 Chichigin Andrey Chichigin A. Chichigin Andrey Odintsovo AnryChan 初段
34 Denisov Evgeniy Denisov E. Denisov Evgeniy Saint Petersburg Gato71 四段 / Master I
35 Kurmaev Renat Kurmaev R. Kurmaev Renat Nizhny Novgorod Rebus 三段 / Master II
36 Oselkov Dmitriy Oselkov D. Oselkov Dmitriy Ivanovo mrburgh 2級
37 Klimenko Oleg Klimenko O. Klimenko Oleg Saint Petersburg heilage
38 Chernykh Anastasiya Chernykh A. Chernykh Anastasiya Moscow X-ron 三段
39 Andriushchenko Dmitry Andriushchenko D. Andriushchenko Dmitry Novorossiysk yakuman Adept III
40 Martynov Ivan Martynov I. Martynov Ivan Moscow TLSG
41 Aleinova Irina Aleinova I. Aleinova Irina Rostov-on-Don Irinka94 二段
42 Halperin Rachel Halperin R. Halperin Rachel Pleasanton rachel
43 Loginova Yulia Loginova Y. Loginova Yulia Saint Petersburg yulkolog
44 К Катя Saint Petersburg Bananya
45 Mishakova Lubov Mishakova L. Mishakova Lubov Simferopol Yuukolch 二段
46 Antonov Evgeny Antonov E. Antonov Evgeny Moscow スク水は正義 六段 / Master II
47 Dronov Aleksandr Dronov A. Dronov Aleksandr Ryazan Asco 四段
48 Aleinov Vyacheslav Aleinov V. Aleinov Vyacheslav Rostov-on-Don DarkMark 9級
49 Kiseleva Ekaterina Kiseleva E. Kiseleva Ekaterina Kirov SPUTNiK 三段 / Adept III
50 Rogozin Leonid Rogozin L. Rogozin Leonid Perm LR 三段
51 Pavlov Georgy Pavlov G. Pavlov Georgy Moscow Xaky