5G Tournament

Held Oct. 17, 2021, all results

Russia

Rinshan Kaihou

ONLINE

Description

The main difference from our usual online-tournament rules (https://mahjong.click/en/online/):
- we are playing 14 tonpusens
- timer 3s + 5s
- there are no oya renchan (so, each game is 4 rounds)
- we are playing with chips for aka dora, ura dora, ippatsu and yakuman
- after the game each chip is adding (or subtracting) 2000 scores to the total results

Games start at 7:30 AM UTC (10:30 AM Moscow Time).

On the tournament date from 6:30 AM UTC to 7:20 AM UTC all the players should join Discord channel https://discord.gg/3e2z8Z2 and confirm that they are going to participate. Only confirmed players will be able to play in the tournament.

All participants are eligible to get a 7-day tenhou.net premium promo code (thanks to tenhou.net for sponsorship).

Registration

It will be visible only to the administrator

Participants

# Name City Tenhou.net nickname Dan
1 Churov Petr Churov P. Churov Petr Rostov-on-Don PEC 四段
2 Petrushchenko Sergey Petrushchenko S. Petrushchenko Sergey Moscow ドランク玄人 三段 / Expert III
3 Shvedov Evgenii Shvedov E. Shvedov Evgenii Novorossiysk シュレーディンガ 二段 / Master II
4 Elshankin Andrey Elshankin A. Elshankin Andrey Ivanovo Шан Adept III
5 Malafaia Nathan Malafaia N. Malafaia Nathan São José dos Campos Nihil
6 Sotnikova Anna Sotnikova A. Sotnikova Anna Kirov Lorena 二段 / Adept III
7 Varankin Vladimir Varankin V. Varankin Vladimir Kirov Varrra 三段
8 Markov Aleksandr Markov A. Markov Aleksandr Novorossiysk AlexM584 Expert I
9 Dronov Aleksandr Dronov A. Dronov Aleksandr Ryazan Asco 四段
10 Aleinova Irina Aleinova I. Aleinova Irina Rostov-on-Don Irinka94 二段
11 Даровских Анастасия Kirov Tenko
12 Kuntsova Anna Kuntsova A. Kuntsova Anna Simferopol Hawks
13 Grishina Olga Grishina O. Grishina Olga Moscow Gvendola 二段
14 Kiseleva Ekaterina Kiseleva E. Kiseleva Ekaterina Kirov SPUTNiK 三段 / Adept III
15 Завиялов Антон Kirov lorencio
16 Sychev Ivan Sychev I. Sychev Ivan Saint Petersburg Rak&Mid 五段
17 Носилевский Владимир Yaroslavl MeSSoR
18 Ermolaev Andrei Ermolaev A. Ermolaev Andrei Sarov ~~/#\^-^ 六段 / Master II
19 Sanzharov Roman Sanzharov R. Sanzharov Roman Barnaul -ラバック- 二段 / Master I
20 К Катя Спб Bananya
21 Kim Stanislav Kim S. Kim Stanislav Rostov-on-Don Kaiter 二段 / Expert II
22 Mishakova Lubov Mishakova L. Mishakova Lubov Simferopol Yuukolch 二段
23 Bekrenev Gleb Bekrenev G. Bekrenev Gleb Saint Petersburg N01Name
24 Shashkin Yurii Shashkin Y. Shashkin Yurii Nizhny Novgorod ?!
25 Aleshin Sergey Aleshin S. Aleshin Sergey Moscow Ezaki 六段
26 Podlipaev Sergey Podlipaev S. Podlipaev Sergey Moscow q271828 三段
27 Semakov Stanislav Semakov S. Semakov Stanislav Kirov Jamola 三段
28 Aleinov Vyacheslav Aleinov V. Aleinov Vyacheslav Rostov-on-Don DarkMark 9級
29 Vovnenko Grigoriy Vovnenko G. Vovnenko Grigoriy Kazan 雨が降っている Expert II
30 Rogozin Leonid Rogozin L. Rogozin Leonid Perm 弱いプレーヤー 三段