South Cup 2018

Held June 11, 2018, players 72 and 10 sessions.

Detailed tournament statistics

Saint Petersburg, Russia

Seihoku

EMA

# Name Scores From
1 Vyshivannaya Oxana Vyshivannaya O. Vyshivannaya Oxana 192,200 Moscow
2 Novikov Anton Novikov A. Novikov Anton 160,900 Saint Petersburg
3 Kuropteva Ludmila Kuropteva L. Kuropteva Ludmila 117,200 Arkhangelsk
4 Sychev Ivan Sychev I. Sychev Ivan 116,600 Saint Petersburg
5 Kalinin Sergey Kalinin S. Kalinin Sergey 110,200 Saint Petersburg
6 Tananushka Uladzimir Tananushka U. Tananushka Uladzimir 103,600 Grodno
7 Ilina Daria Ilina D. Ilina Daria 99,100 Moscow
7 Bogachev Pavel Bogachev P. Bogachev Pavel 99,100 Moscow
9 Saksonova Ksenia Saksonova K. Saksonova Ksenia 91,700 Vologda
10 Bykov Dmitriy Bykov D. Bykov Dmitriy 85,900 Saint Petersburg
11 Petrushchenko Sergey Petrushchenko S. Petrushchenko Sergey 81,400 Moscow
12 Zaychikov Dmitrii Zaychikov D. Zaychikov Dmitrii 76,800 Saint Petersburg
13 Potasheva Evgeniya Potasheva E. Potasheva Evgeniya 74,700 Arkhangelsk
14 Alekseeva Olga Alekseeva O. Alekseeva Olga 72,000 Saint Petersburg
15 Bogdanov Vladimir Bogdanov V. Bogdanov Vladimir 70,300 Moscow
16 Pavlov Georgy Pavlov G. Pavlov Georgy 56,200 Moscow
17 Khromov Kirill Khromov K. Khromov Kirill 54,900 Saint Petersburg
18 Borzonogov Vitaly Borzonogov V. Borzonogov Vitaly 53,800 Arkhangelsk
19 Monakov Ilya Monakov I. Monakov Ilya 50,800 Moscow
20 Sirotkin Dmitry Sirotkin D. Sirotkin Dmitry 47,300 Moscow
21 Nikolaev Leon Nikolaev L. Nikolaev Leon 44,300 Vsevolozhsk
22 Volodin Dmitriy Volodin D. Volodin Dmitriy 42,800 Moscow
23 Leontiev Alexey Leontiev A. Leontiev Alexey 37,400 Moscow
24 Shirshov Alexander Shirshov A. Shirshov Alexander 31,100 Saint Petersburg
25 Tkachenko Nikita Tkachenko N. Tkachenko Nikita 29,900 Moscow
26 Bezuglova Anastasiya Bezuglova A. Bezuglova Anastasiya 25,400 Saint Petersburg
27 Utin Ilya Utin I. Utin Ilya 18,600 Saint Petersburg
28 Nevzorov Aleksandr Nevzorov A. Nevzorov Aleksandr 17,300 Saint Petersburg
29 Grishaev Nikita Grishaev N. Grishaev Nikita 17,100 Moscow
30 Dubrovin Sergey Dubrovin S. Dubrovin Sergey 16,900 Saint Petersburg
31 Mishakova Lubov Mishakova L. Mishakova Lubov 14,300 Simferopol
32 Aleshin Sergey Aleshin S. Aleshin Sergey 13,500 Moscow
33 Denisov Evgeniy Denisov E. Denisov Evgeniy 8,900 Saint Petersburg
34 Verebei Pavel Verebei P. Verebei Pavel 6,700 Grodno
35 Shalimova Elena Shalimova E. Shalimova Elena 4,500 Perm
36 Tsyvinski Siarhei Tsyvinski S. Tsyvinski Siarhei 1,000 Grodno
37 Saperkin Leonid Saperkin L. Saperkin Leonid 800 Saint Petersburg
38 Yushina Anna Yushina A. Yushina Anna -3,700 Arkhangelsk
39 Lisikhina Liudmila Lisikhina L. Lisikhina Liudmila -10,800 Irkutsk
40 Kuzin Aleksandr Kuzin A. Kuzin Aleksandr -12,100 Saint Petersburg
41 Fedosov Alexey Fedosov A. Fedosov Alexey -18,200 Saint Petersburg
42 Gromova Elena Gromova E. Gromova Elena -19,500 Saint Petersburg
43 Maniakhin Petr Maniakhin P. Maniakhin Petr -30,400 Saint Petersburg
44 Hryharuk Anastasiya Hryharuk A. Hryharuk Anastasiya -30,800 Grodno
45 Nadanyan Vladimir Nadanyan V. Nadanyan Vladimir -31,900 Moscow
46 Golikova Natalia Golikova N. Golikova Natalia -36,000 Saint Petersburg
47 Petuhov Mikhail Petuhov M. Petuhov Mikhail -38,100 Saint Petersburg
48 Novikov Dmitriy Novikov D. Novikov Dmitriy -39,100 Saint Petersburg
49 Kuba Anastasiya Kuba A. Kuba Anastasiya -41,700 Arkhangelsk
50 Imamutdinova Olesya Imamutdinova O. Imamutdinova Olesya -42,200 Simferopol
51 Gaynulina Liudmila Gaynulina L. Gaynulina Liudmila -49,600 Moscow
52 Amelevich Maksim Amelevich M. Amelevich Maksim -52,600 Grodno
53 Li Dmitriy Li D. Li Dmitriy -53,100 Saint Petersburg
54 Vagapova Aigul Vagapova A. Vagapova Aigul -56,200 Ufa
55 Lisikhin Alexey Lisikhin A. Lisikhin Alexey -57,500 Irkutsk
56 Maximov Andrei Maximov A. Maximov Andrei -58,600 Saint Petersburg
57 Konovalov Mikhail Konovalov M. Konovalov Mikhail -67,100 Saint Petersburg
58 Titova Anna Titova A. Titova Anna -67,500 Sweden
59 Netrebina Evgenia Netrebina E. Netrebina Evgenia -70,100 Saint Petersburg
60 Shpilman Anna Shpilman A. Shpilman Anna -72,100 Saint Petersburg
61 Mishakov Dmitriy Mishakov D. Mishakov Dmitriy -76,000 Moscow
62 Mikhalchenia Tatsiana Mikhalchenia T. Mikhalchenia Tatsiana -80,600 Grodno
63 Simonova Svetlana Simonova S. Simonova Svetlana -94,500 Saint Petersburg
64 Rogozin Leonid Rogozin L. Rogozin Leonid -96,300 Perm
65 Sorokin Pavel Sorokin P. Sorokin Pavel -106,900 Saint Petersburg
66 Lantsov Andrey Lantsov A. Lantsov Andrey -110,200 Saint Petersburg
67 Sviridova Valentina Sviridova V. Sviridova Valentina -114,700 Moscow
68 Poroshin Semyon Poroshin S. Poroshin Semyon -121,800 Chelyabinsk
69 Kozlovskaya Yana Kozlovskaya Y. Kozlovskaya Yana -133,000 Perm
70 Bykova Yulia Bykova Y. Bykova Yulia -168,600 Arkhangelsk
71 Kartashiov Pavel Kartashiov P. Kartashiov Pavel -254,500 Korolyov
72 Substitute Player Substitution -300,000 -