Snow Dragon

Held Jan. 5, 2019, all results

Novosibirsk, Russia

Furiten

EMA

Description

Mahjong club “Furiten” invites guests to Novosibirsk, Russia for the annual Christmas tournament.

Tournament uses European Mahjong Association rules for Japanese Mahjong. The official languages are Russian and English (for international tables). The score is calculated using the Pantheon system.

Date and Place
4-5 January, 2019.
Cultural Centre “Siberia-Khokkaydo.” Ulitsa Shevchenko, 28/1, Novosibirsk, Novosibirskaya oblast, Russia.

Attention! Registration fees vary according to payment date.
500 RUB: before 31 Oct 2018
600 RUB: 01-30 Nov 2018
700 RUB: 01 Dec 2018 — 04 Jan 2019 (including the registration date)
Contact the event organisers on how to pay the registration fee.

If you can’t attend the event, please contact the event organisers before December 16, 2018 to get a refund. Attendees who fail to attend the event without notifying the event organisers in advance can’t be considered for refunds.

Tournament Schedule

Friday, January 4, 2019
10:00 — 10:40: Player registration
10:40 — 11:00: Opening ceremony
11:00 — 12:30: 1st Hanchan
12:30 — 12:45: 15-minute break
12:45 — 14:15: 2nd Hanchan
14:15 — 15:15: 1-hour break
15:15 — 16:45: 3rd Hanchan
16:45 — 17:00: 15-minute break
17:00 — 18:30: 4th Hanchan

Saturday, January 5, 2019
10:30 — 12:00: 5th Hanchan
12:00 — 12:15: 15-minute break
12:15 — 13:45: 6th Hanchan
13:45 — 14:45: 1-hour break
14:45 — 16:15: 7th Hanchan
16:15 — 16:30: 15-minute break
16:30 — 18:00: 8th Hanchan
18:00 — 18:20: Final scoring
18:20: Awards and closing ceremony

Contacts
Valentin Timofeev vk.com/itsvell +79628350047 valentins.timofeev@gmail.com
Pavel Strelkov +79529262091 sersrtp@gmail.com
Nina Bychkova +79833080681 helicnina@gmail.com

Registration

It will be visible only to the administrator
It will be visible only to the administrator

Participants

# Name City Dan
1 Kim Valeriya Kim V. Kim Valeriya Novosibirsk 五段
2 Karpov Alexandr Karpov A. Karpov Alexandr Novosibirsk 三段
3 Reva Ruslan Reva R. Reva Ruslan Novosibirsk
4 Svirid Stanislav Svirid S. Svirid Stanislav Novosibirsk 4級
5 Falko Irina Falko I. Falko Irina Novosibirsk 二段
6 Kiselev Maxim Kiselev M. Kiselev Maxim Novosibirsk
7 Matveeva Alyona Matveeva A. Matveeva Alyona Barnaul 四段
8 Kim Sofiya Kim S. Kim Sofiya Novosibirsk 三段
9 Goncharenko Alexandr Goncharenko A. Goncharenko Alexandr Tomsk 四段
10 Sanzharov Roman Sanzharov R. Sanzharov Roman Barnaul 二段
11 Zarubin Sergey Zarubin S. Zarubin Sergey Bratsk
12 Meshin Vitaliy Meshin V. Meshin Vitaliy Novosibirsk 二段
13 Fedorkevich Anton Fedorkevich A. Fedorkevich Anton Novosibirsk 1級
14 Gubanova Kristina Gubanova K. Gubanova Kristina Barnaul 4級
15 Glovatskaya Evgeniya Glovatskaya E. Glovatskaya Evgeniya Novosibirsk
16 Chernykh Anton Chernykh A. Chernykh Anton Novosibirsk 初段
17 Solomina Anna Solomina A. Solomina Anna Novosibirsk
18 Кечина Мария Novosibirsk
19 Golubev Andrey Golubev A. Golubev Andrey Barnaul 初段
20 Bogachev Pavel Bogachev P. Bogachev Pavel Moscow 五段
21 Ilina Daria Ilina D. Ilina Daria Moscow 五段
22 Lugovaya Liubov Lugovaya L. Lugovaya Liubov Novosibirsk
23 Mervin Viktor Mervin V. Mervin Viktor Novosibirsk
24 Соколов Михаил Novosibirsk
25 Stolbova Anastasiya Stolbova A. Stolbova Anastasiya Tyumen 4級
26 Kharchenko Dmitriy Kharchenko D. Kharchenko Dmitriy Novosibirsk
27 Titova Elena Titova E. Titova Elena Novosibirsk 二段
28 Karasiuk Pavel Karasiuk P. Karasiuk Pavel Novosibirsk
29 Yants Alexandra Yants A. Yants Alexandra Perm 二段
30 Zinkin Maksim Zinkin M. Zinkin Maksim Novosibirsk
31 Kazantseva Polina Kazantseva P. Kazantseva Polina Novosibirsk
32 Kuzkokov Sergey Kuzkokov S. Kuzkokov Sergey Novosibirsk
33 Sirotkin Dmitry Sirotkin D. Sirotkin Dmitry Moscow 四段
34 Monakov Ilya Monakov I. Monakov Ilya Moscow 五段
35 Bogdanov Vladimir Bogdanov V. Bogdanov Vladimir Moscow 六段
36 Shvetsov Anton Shvetsov A. Shvetsov Anton Tomsk 1級
37 Usmanov Rodion Usmanov R. Usmanov Rodion Moscow
38 Savenkov Alexandr Savenkov A. Savenkov Alexandr Novosibirsk
39 Pukh Maxim Pukh M. Pukh Maxim Novosibirsk
40 Tyurnin Alexey Tyurnin A. Tyurnin Alexey Perm 二段
41 Sednev Alexandr Sednev A. Sednev Alexandr Yekaterinburg
42 Sedneva Nataliya Sedneva N. Sedneva Nataliya Yekaterinburg
43 Михайличенко Михаил Novosibirsk
44 Kapger Galina Kapger G. Kapger Galina Perm 二段
45 Klimenko Oleg Klimenko O. Klimenko Oleg Saint Petersburg 二段
46 Шабалин Виталий Бийск
47 Tsaruk Olga Tsaruk O. Tsaruk Olga Irkutsk 初段
48 Dobrynin Maxim Dobrynin M. Dobrynin Maxim Irkutsk 三段
49 Ivanova Liliya Ivanova L. Ivanova Liliya Irkutsk 二段
50 Sudoplatova Elena Sudoplatova E. Sudoplatova Elena Irkutsk
51 Zarezin Ivan Zarezin I. Zarezin Ivan Yekaterinburg
52 Shpilka Vladislav Shpilka V. Shpilka Vladislav Novosibirsk
53 Четвертакова Ирина Бийск
54 Виткин Сергей Бийск
55 Marusima Akira Marusima A. Marusima Akira Саппоро (Хоккайдо)
56 Kurnaev Ilya Kurnaev I. Kurnaev Ilya Novosibirsk
57 Bychkova Nina Bychkova N. Bychkova Nina Novosibirsk 初段
58 Ponosov Nikita Ponosov N. Ponosov Nikita Perm 三段
59 Чернавина Дарья Novosibirsk
60 Нестеров Илья Бийск